Чернівецька громада
Вінницька область, Могилів-Подільський район

Історичні відомості про Чернівці

Фото без описуПерші нагадування в історичних документах про поселення Чернівці в, так званій, Карачевській  пустоші між річками Мурафою та Мурашкою відноситься до кінця 14-го першої половини 15-го століття. В 1546 році це село  придбав брацлавський шляхтич Білий Скіндер і перейменував його в Скіндерполь. В 1595 році Януш Замойский, канцлер і верховний гетьман Польщі приєднав Скіндерполь до своїх володінь біля кордону Подільського і Брацлавського воєводств. Новий власник дав селу статус міського поселення, повернув йому історичну назву і наділив його жителів правом самоуправління під керівництвом вибраного війта. Місто швидко розросталось, вже у 1602 році тут нараховувалось близько 500 будинків. В першій половині 17 століття Чернівці стали  одним з найбільш населених містом на сході Подолії.

В роки громадянської війни містечко не один раз переходило з рук в руки войовничих армій, тут стояли німецько-австрійські війська, військові частини Директорії, польські і червоноармійські військові частини. Переживши всі тяготи військового часу, містечко уникло серйозних погромів. Восени 1920 року в Чернівцях встановилась  радянська влада.

Мирна праця чернівчан була  порушена вторгненням  німецько-фашистських військ.  21 липня 1941 року фашисти окупували Чернівці.

Перші ж дні були позначені кривавими розправами над мирними жителями, німці розстріляли  групу  червоноармійців и 13 жителів містечка, а  через кілька днів румунські карателі кинули з мосту 12 євреїв. Під час окупації Чернівці входили в склад так званої Трансністрії. Румунські окупанти встановили жорстокий режим. Все доросле населення було зобов’язане працювати майже задарма в сільгоспобщинах. Скрізь панувала палочна дисципліна, всі двори обклали численними податками. Жителі селища ненавиділи окупантів, чинили опір, в Чернівцях діяло кілька груп підпільників. Війна нанесла чималі  матеріальні збитки селищу, та найбільш болючі втрати були людські - близько 1000 односельчан не повернулися до  рідних домівок.

В важких умовах відбувались післявоєнна відбудова та розвиток народного господарства. Трудівники селища енергійно взялися за роботу, швидко стали до ладу промислово-побутові підприємства, артілі, школи. Сільськогосподарська артіль (колгосп) ім. Горького відновила свою діяльність  в 1944 році, в 1970 році перейменована в колгосп ім. Горького, а з березня 2000 року колгосп реорганізовано в КСП „Земля Подільська”.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь