28 вересня - Всесвітній день боротьбизі сказом!
28 вереснясвітоваспільнотавідзначаєВсесвітнійденьборотьбизісказом (World Rabies Day).
Метою заходів, присвяченихційподії, є приверненняувагилюдства на проблематику розповсюдженняцієїнебезпечної хвороб, як серед людей, так і тварин.
Сказ - цеінфекційнезахворюваннятеплокровнихссавців і людини, яке викликаєтьсявірусом, щовідноситься до сімействаRhabdoviridaes. Хвороба характеризуєтьсягостримперебігом, ознакамиполіенцефаломієліту, а за відсутностівчасноголікування - абсолютною смертністю.
Вірус сказу, якийпотрапив в організмтвариниаболюдини, нервовими волокнами (зішвидкістюприблизно 3 міліметри на годину) проникає в спинний, а потімголовниймозок, де розмножується, викликаючидифузнийенцефаломієліт (запалення головного та спинного мозку). Ізмозкунервовими шляхами віруспоширюється в різніоргани і тканини, у тому числіпотрапляє в слиннізалози, інфікуючислину.
За данимиВсесвітньоїорганізаціїохорониздоров’я (ВООЗ), ця хвороба реєструється в 113 країнахсвіту і входить у першуп'ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, щонаносятьнайбільшийсоціально-економічнийзбиток.
В Україні сказ реєструється в усіх областях і природно-географічних зонах.
Найбільшакількістьвипадків сказу в Україніреєструєтьсясередлисиць, однакнаявність резервуару інфекції, особливістьекологіїлисиць, їхсинантропізація, неконтрольованерозмноження, постійніконтакти з безпритульними собаками й котами та недостатнійрівеньімунопрофілактикисереддомашніхтварин через безвідповідальністьвласниківдомашніхтварин (особливо в сільськіймісцевості) є передумовамивиникнення сказу у домашніхм’ясоїднихтварин – собак і котів.
Стратегіяборотьбизі сказом в Українібазується на виконанні комплексу антирабічних ветеринарно-санітарнихзаходів, направлених на профілактику та ліквідацію сказу середосновнихрезервуарівданогозахворювання і включає в себе: парентеральнувакцинацію, пероральнувакцинацію диких м’ясоїдних, епізоотичниймоніторинг.
З метою запобіганнязахворюванню на сказ необхіднодотримуватисяголовних правил:
- уникатиконтактівізбезпритульними і дикими тваринами. Звертатиособливуувагудітей на небезпеку таких контактів;
- своєчасноздійснюватищепленнядомашнімтваринам;
- за найменшоїпідозри на захворюваннясередтварин – повідомлятиорганиветеринарноїмедицини;
- після укусу підозрілоютвариною, негайнозвернутися до лікаря, оскільки при проявахклінічнихознакврятувати хворого, як правило, не вдається.
Тільки вчасно наданий комплекс антирабічної допомоги може вберегти постраждалих людей від смертельних наслідків!